fallback

Безуханова: До 2030 г. в България едва ли ще има въглеродно неутрален град

Планът за възстановяване и развитие трябва да е интегриран с програми като „Хоризонт Европа“, съветва Саша Безуханова от Европейския съвет за иновации

17:05 | 03.02.21 г. 4

При представянето на бюджета за „Хоризонт Европа“ е бил препотвърден ангажиментът Старият континент да има 100 въглеродно неутрални града до 2030 г., но България едва ли ще има такъв град в този времеви хоризонт. Това прогнозира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Саша Безуханова, член на инвестиционния комитет в Европейския съвет за иновации (EIC).

По думите ú с новата си програма „Хоризонт Европа“ Европейския съюз с бюджет от 95,5 млрд. евро не започва отначало усилията си в научната сфера, но сменя модела. Пари ще се дават за изпълнени конкретни цели, а не „на калпак".

„Значителна част от общественото внимание, но и от бюджетите, се ориентира към създаване на нови ваксини, на социално-икономическа база, така че да може да се адресират ефектите от пандемията. И затова представянето на бюджета по програмата „Хоризонт Европа"  беше толкова важно, за да се види дали Европа ще може да го защити“, каза Безуханова.

Тя посочи, че с изпълнението си този проект ще подкрепи модерно икономическо развитие, ще „даде на Европа изключителна стойност и тежест в един свят на трансформация“.

„Здравето, разбира се, е в центъра на вниманието, но далеч не е единствена тема. За зелени иновации са отделени 35% от бюджета и не изглежда Европа да направи компромис със заявената политическа линия за зелено иновационно икономическо развитие“, коментира представителят на инвестиционния комитет в EIC.

Безуханова напомни, че здравето е една от линиите, по която се работи, но има „много сериозен ресурс, заделен за нови енергии, нови храни, транспорт“. 

„Сега голям акцент се слага върху изследователската дейност и върху подкрепата на бизнеси, базирани на науката", подчерта Безуханова. „В момента има голям импулс за развитието на науката във водещите европейски центрове и има едно здравословно състезание за това как ще бъдат адресирани с наука предизвикателствата в този трансформиращ се свят“, добави тя.

Нейният съвет е на местно ниво правителството да включи експерти във финализирането на Плана за възстановяване и развитие и да консултира интегрирането му с програми като „Хоризонт Европа“, за да се получи една цялостна програма за развитието на икономиката, както по отношение на дигитализацията, така и по отношение на зелените иновации.

Защо пандемията пренареди приоритетите на Брюксел? Как ЕС ще подкрепя иновациите и научните изследвания до 2027 г.? Ще стигнат ли парите бързо до проектите? Какви са проблемите, свързани с финансирането на научната дейност в България. Кои са креативните индустрии и ще може ли да създаде България самолетен двигател?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:25 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още